Jakie czynności konserwacyjne należy wykonywać w maszynach do szycia, które sprzedaje sklep z maszynami do szycia?

Maszyny do szycia i hafciarki są jednymi z droższych urządzeń, które można znaleźć w gospodarstwie domowym i nie bez powodu. Są to dosłownie cuda techniki. Na szczęście wprowadzenie skomputeryzowanych maszyn uprościło ich obsługę i uczyniło je niezawodnymi. Jednak nadal istnieje wiele mechanizmów potrzebnych do wykonania wszystkich niesamowitych zadań, które wykonują.

Wiąże się z tym potrzeba konserwacji zapobiegawczej. Podobnie jak samochód, maszyny do szycia mają niezliczoną ilość ruchomych części, zarówno metalowych, jak i plastikowych, które pracują z dużą prędkością i w końcu się zużyją. Dlatego ich żywotność zależy od sposobu konserwacji. Przyjrzyjmy się zatem dogłębnie, jak utrzymać maszynę do szycia w doskonałym stanie,

Maszyny do szycia – jakie czynności konserwacyjne należy wykonywać?

W dzisiejszych czasach maszyny do szycia, które sprzedaje sklep z maszynami do szyciawymagają mniej czynności konserwacyjnych, niż w przypadku maszyn mechanicznych. Większość maszyn nie można nawet oliwić i to nie bez powodu. Oliwienie w niewłaściwym miejscu lub zbyt dużą ilością oleju może spowodować wiele problemów, zdarzają się nawet osoby, które smarują maszyny olejem roślinnym – NIE RÓB TEGO!

Istnieje jednak kilka czynności konserwacyjnych, które należy wykonywać regularnie. Oto one:

  • Przede wszystkim utrzymuj obszar bębenka w czystości i bez kłaczków. Jest to prawdopodobnie najważniejszy obszar i najłatwiejsza część planu konserwacji zapobiegawczej.
  • Przynajmniej raz na 3 lub 4 użycia maszyny zdejmij pokrywę szpulki i za pomocą miękkiej szczotki z długim włosiem i pęsety delikatnie usuń wszystkie nagromadzone kłaczki i puch. Przydatne są również mini odkurzacze, ale nigdy nie używaj „powietrza w puszce” bezpośrednio na maszynie, ponieważ powoduje to wdmuchiwanie dużej ilości kłaczków i puchu z powrotem do maszyny, gdzie gromadzą się w przekładniach i paskach, powodując w ten sposób inne, bardziej znaczące problemy. Wyjątkiem są maszyny PR lub wieloigłowe.
  • Raz w miesiącu należy zdjąć z maszyny płytkę z igłami, wyczyścić szczeliny między zębami podającymi. Kłaczki zagęszczają się w tym obszarze i mogą nawet uszkodzić płytkę ściegową, jeśli nie zostaną sprawdzone.
  • Sprawdź otwór na igłę pod kątem zadziorów i pęknięć. W przypadku złamania igły często może dojść do uszkodzenia otworu na igłę, co z kolei może przyczynić się do zerwania nici i niskiej jakości szwów. Czasami konieczne będzie oddanie igły do serwisu lub nawet wymiana płytki ściegowej, ale przy odrobinie ostrożności i użyciu drobnego kawałka mokrego i suchego papieru ściernego, małe zadziory można łatwo usunąć samodzielnie.
  • Sprawdź i wyczyść sprężynę napinającą bębenka. Kłaczki i puch, a nawet pozostałości wosku mogą gromadzić się w tym obszarze, uniemożliwiając naprężenie nici szpulki. Powoduje to, że nić dolna jest widoczna na wierzchu ściegu.
  • Nigdy nie przeciągaj nici z powrotem przez maszynę. Podczas wymiany szpulek należy zawsze odcinać nić przy szpulce i przeciągać zużytą nić do przodu przez maszynę. 

Usuwanie zerwanej nici w pobliżu dźwigni chwytacza – jak to zrobić?

To może być frustrujący problem. Gdy nić się strzępi (co może się zdarzyć z wielu powodów), często nie widać ogona nici, który można by chwycić i pociągnąć z powrotem do igły. Końcówka pozornie zniknęła lub, co gorsza, w jakiś sposób zaplątała się w mechanizm dźwigni podnoszenia nici. Jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, nigdy nie należy na siłę przeciągać nici do tyłu przez maszynę w obawie przed uszkodzeniem sprężyny. Może to również spowodować zakleszczenie się węzła nici w zespole naprężacza, co również spowoduje problemy ze zszywaniem.

Najlepszą opcją jest odwinięcie nici z maszyny do tyłu – innymi słowy, należy usunąć nić, delikatnie odwijając ją w taki sam sposób, w jaki nawleka się ją normalnie. W większości przypadków spowoduje to uwolnienie zakleszczonej nici i będzie można rozpocząć pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *