Jak pozbyć się długów i komornika

Zadłużanie się to bardzo powszechne zjawisko wśród Polaków. Jednak jak wiadomo, dług, długowi nierówny. Wiele osób zadłuża się na małe sumy pieniędzy, potrzebne na wakacje, prezent dla bliskich lub zakup nowego sprzętu. Takie osoby z reguły nie mają problemu ze spłatą, robią to terminowo i po spełnieniu wszelkich zobowiązań finansowych względem firmy lub instytucji pożyczkowej są wolni od wszelkich długów. Jednak są też osoby, które zadłużają się ciągle i bez ograniczeń. Pożyczka goni pożyczkę, kredyt goni kredyt, aż w pewnym momencie są w sytuacji bez wyjścia i zaczynają szukać kolejnej pożyczki lub kredytu, która spłaci poprzednie zadłużenia. Efektem mogą być wieloletnie problemy finansowe i sądowe postępowania. Jeśli zastanawiasz się, jak wyjść z długów i pozbyć się komornika, zapoznaj się z poniższym planem działania.

Dobry plan działania to podstawa

Jeśli jesteś dłużnikiem, szczęście i pozytywne nastawienie to niestety za mało – tu potrzebny jest konkretny plan działania. Powinieneś sporządzić analizę swoich dochodów, wszystkich wpływów i stałych wydatków, tak aby ustalić finansowy plan spłaty zadłużenia. Możesz to zrobić sam, ale pamiętaj, że masz również możliwość skorzystania z pomocy ekspertów z dziedziny podatków, prawa i finansów.

Zorientuj się jakie masz możliwości

Wszystko zależy od warunków Twojego zadłużenia i instytucji, od której pożyczałeś pieniądze. Jednak, jak wiadomo każdy chce odzyskać swoje pieniądze i często jest w stanie pójść Ci na rękę,  aby z powrotem je dostać. Masz w tej kwestii kilka możliwości. Po pierwsze, może to być rozbicie długu na raty, po drugie wynegocjowanie zmniejszenia kwoty raty i w końcu po trzecie wydłużenie okresu spłaty.

Złożenie wniosku o sprzeciw od nakazu zapłaty

Sprzeciw od nakazu zapłaty może być Twoją bronią w walce z zadłużeniem, jednak musisz pamiętać, że przysługuje Ci on tylko w konkretnych sytuacjach. Między innymi, kiedy wierzyciel wymaga od Ciebie spłaty kwoty, którą już zwróciłeś, kiedy kwota z nakazu zapłaty nie jest adekwatna do tej, którą masz zapłacić lub, gdy nakaz dotyczy kwoty, której nie pożyczyłeś.

Co jeśli sprawą zajął się komornik?

Jeśli rozpoczęła się egzekucja sądowa i w kwestię Twojego zadłużenia zaczął ingerować komornik, sprawa robi się poważna. Przede wszystkim dlatego, że posiada on wiele uprawnień, które pozwalają mu, między innymi na zajęcie Twojej własności lub części dochodów. Pojawia się więc pytanie: jak wyjść z długów w takiej sytuacji? Po pierwsze, zacznij od rozmowy z wierzycielem, ustal nowe warunki spłaty,  niższe raty i odsetki. Zawsze możesz go też poprosić o zakończenie egzekucji sądowej – pamiętaj ingerencja komornika dla niego też nie jest niczym przyjemnym. Po drugie, dobrym rozwiązaniem może być również poszukanie dorywczej pracy, w celu zdobycia dodatkowych pieniędzy na spłatę zadłużenia. Więcej pieniędzy to szybsza droga do wolności od długów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *