Wymiennik ciepła CWU – Co to jest i jak działa?

Ciepła woda jest normalnym wymogiem dla komfortowego życia. Nie zawsze istnieje możliwość podłączenia do centralnego systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę. W większości domów prywatnych i w niektórych blokach mieszkalnych trzeba o to zadbać samemu. Jedną z możliwości jest zastosowanie wymiennika ciepła dla ciepłej wody z systemu grzewczego. 

Zasada działania

Wymienniki ciepła CWU do przygotowania ciepłej wody użytkowej działają na zasadzie bezkontaktowej. Ich konstrukcja może być inna, ale zasada jest taka sama – działają na zasadzie wymiany ciepła. Do rur/kanałów wymiennika ciepła doprowadzany jest podgrzany nośnik ciepła (w tym przypadku z instalacji grzewczej). Gorący nośnik ciepła oddaje część swojego ciepła do rur, przez które przepływa. Woda, która ma być podgrzana przepływa przez pozostałe, równoległe kanały. Styka się ona ze ściankami, które są ogrzewane przez nośnik ciepła i nagrzewa je. Tak działa wymiennik ciepła dla ciepłej wody z ogrzewania.

Aby ogrzewanie było efektywne, wymiennik ciepła musi być wykonany z materiału o wysokiej przewodności cieplnej. Zazwyczaj są to metale – miedź, stal nierdzewna. Miedź jest drogim metalem, ale ma doskonałą przewodność cieplną. Stal nierdzewna przewodzi mniej ciepła, ale ze względu na swoją wytrzymałość ścianki mogą być bardzo cienkie, co sprawia, że takie wymienniki ciepła są również wydajne.

Jak wykorzystać wymienniki ciepła do uzyskania ciepłej wody użytkowej z ogrzewania

Istnieje kilka możliwości podgrzewania ciepłej wody użytkowej za pomocą wymiennika ciepła i ogrzewania:

  • Ogrzewanie wody bieżącej. Wadą są ograniczone możliwości w zakresie zużycia ciepłej wody, brak rezerwy, trudności w utrzymaniu stabilnej temperatury (konieczne jest zorganizowanie węzła zastępczego lub założenie regulatora). Zalety – niewielka wymagana przestrzeń, mała ilość komponentów.
  • Podgrzewanie wody w pewnym zakresie. Wymiennik ciepła dla ciepłej wody z ogrzewania jest w pewnej części obniżony, wypełniony wodą. W zasadzie jest to już kocioł grzewczy pośredni. Ale ma wymiennik ciepła i jest podłączony do CWU.

Cechy geotermalnej pompy ciepła

Działanie tego mechanizmu opiera się na odparowaniu energii z wody, gleby lub wierzchniej warstwy gleby. Energia parowania jest pochłaniana przez czynnik chłodniczy, a system chłodzenia otrzymuje energię o niskiej temperaturze. Wymiennik ciepła CWU pozyskuje energię za pomocą zamkniętego obiegu, który zawiera specjalne rozwiązanie. Do podgrzewania wody i ogrzewania pomieszczeń służy specjalna obudowa wodna, która jest zasilana energią ze sprężarki.

Schematy połączeń

Oprócz rodzaju wymiennika ciepła należy również wybrać sposób podłączenia. Istnieje kilka typowych schematów. W każdym przypadku dwa wyjścia są podłączone do ogrzewania, jedno do zasilania zimnej wody i jedno do dystrybucji ciepłej wody/ogrzewanej wody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *