kwiaty i chwasty

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu bez chemii?

Pozbywając się chwastów wyrastających z Twojego ogrodu chronisz swoje rośliny przed utratą cennych składników odżywczych przez nieproszonych gości. Jeśli dojdziesz do wniosku, że pielenie zabiera Ci za dużo czas, poniższe techniki, pomogą Ci skrócić czas spędzony na radzeniu sobie z plagą chwastów.

Należy pamiętać, że nowe zasiewy muszą być ściśle chronione przed obecnością chwastów, przez pierwsze cztery tygodnie od posadzenia w glebie!

1. Ściółkowanie

Użyj mulczu ogrodowego, aby szczelnie przykryć glebę wokół roślin! Ściółka zablokuje dostęp światła słonecznego dla nasion chwastów, co zapobiegnie ich wykiełkowaniu. Mulcz dostarcza także potrzebnych składników odżywczych dla pożądanych roślin, ponieważ z czasem ulega rozkładowi i staje się częścią gleby.

  • Szczelnie pokryj glebę między roślinami oraz wzdłuż rzędów. Zaleca się, aby grubość warstwy mulczu miała przynajmniej 2 centymetry wysokości.
  • Dodatkowa ściółka powinna być skoncentrowana kilka centymetrów od podstawy roślin, zapobiegnie to inwazji owadów oraz gniciu. aby zniechęcić owady do inwazji i zapobiec gniciu.

2. Maksymalne ograniczenie dostępu światła

W przypadku, gdy sam mulcz nie wystarczy, a fala uporczywych i licznych chwastów zalewa nasz ogród, należy jak najbardziej ograniczyć im dostęp do światła! Zakryj glebę wokół roślin ogrodowych zwilżonymi gazetami (unikaj kolorowych) lub kartonem (usuń z nich taśmę). Następnie przykryj całość warstwą słomy lub kompostu. Takie rozwiązanie z pewnością nie wygląda estetycznie, lecz dzięki niemu chwasty nie będą już problemem. Możliwe, że wiele uporczywych chwastów wieloletnich, przetrwa i takie działania, jednak większość z nich odejdzie w zapomnienie, co znacznie zredukuje czas na potrzebne pielenie.

3. Wyrywanie i kopanie

Prawdopodobne ręczne wyrywanie chwastów i tak będzie koniecznością. Z pewnością nie jest to ulubiona czynność wielu ogrodników, lecz część z nich lubi spędzać czas dbając o swoje rośliny właśnie w ten sposób. Pamiętaj o wodoodpornych rękawice i wygodnej podkładce pod kolana na dłuższe sesje.

  • Chwasty wychodzą z gleby łatwiej, gdy ta jest jest mokra.
  • Sztuką w skutecznym wyrywaniu chwastów jest wydobycie go w całości, ponieważ wiele pospolitych chwastów, potrafi odrosnąć z korzenia pozostawionego w ziemi. Wyciągnij cały chwast chwytając za jego podstawy (blisko linii ziemi) i delikatnie przekręć wykręć razem korzeniem. Jeśli przypadkowo zostawisz część rośliny w glebie korzenie, użyć grabek do pielenia, aby wyrwać resztę rośliny lub ewentualnie rozkopać jej okolice, jeśli będzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *