oszczędzanie pieniędzy

Jak oszczędzać pieniądze w firmie?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem wielu osób, których męczy praca na etacie. Warto jednak pamiętać, że własna firma to nie tylko swoboda i same superlatywy, ale także duża odpowiedzialność, która wiąże się z koniecznością stałego analizowania kosztów przedsiębiorstwa.

Obniżenie kosztów zużycia energii 

Prowadzenie własnej firmy często wiąże się z koniecznością wynajęcia odpowiedniego lokum. To z kolei wiążę się z dość wysokimi kosztami. Aby nieco je obniżyć, należy skupić się na zminimalizowaniu kosztów stałych do absolutnego minimum. Bardzo często największe koszty prowadzenia własnej firmy to te, które są niewidoczne. Chodzi chociażby o zużycie energii. Można obniżyć koszty zużycia energii decydując się na wymianę żarówek na energooszczędne, pozbywając się zbędnych sprzętów elektronicznych czy pamiętając o wyłączaniu sprzętów, które nie są aktualnie użytkowane. Takie działanie przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorcy, ale także środowisku.

Warto negocjować ceny

Każdy doświadczony przedsiębiorca wie, że negocjować zawsze warto. Nic się nie traci, a zyskać można wiele. Wielu przedsiębiorców ponosi wysokie koszty związane z zakupem surowców czy z korzystaniem z pewnych usług tylko dlatego, że nawet nie próbuje negocjować cen z dostawcą. Jest to duży błąd, który może sporo kosztować. Na negocjacje powinni być przygotowani przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy mają stałych dostawców. Wieloletnie współprace często skutkują obniżeniem kosztów cen lub wyjątkowymi rabatami.

Mniej zobowiązań – zrezygnuj z abonamentów

Każdy przedsiębiorca, który uważa, że jego firma generuje zdecydowanie zbyt wiele kosztów, powinien przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy w jego firmie nie ma aby czasem zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy. Często bywa tak, że przedsiębiorcy kuszeni specjalnymi promocjami, podpisują umowy abonamentowe na urządzenia, które wcale nie są im potrzebne. Dlatego też pierwszy krok ku minimalizacji kosztów prowadzenia firmy powinna być wnikliwa analiza wydatków abonamentowych.

Czas to pieniądz – naucz się zarządzać czasem

Chyba każdy zna powiedzenie, że czas to pieniądz. Jeśli chodzi o prowadzenie własnego przedsiębiorstwa, to powiedzenie można traktować jak najbardziej dosłownie. Niepotrzebne tracenie czasu jest także stratą pieniędzy. Abu temu zapobiec, warto nauczyć się zarządzania własnym czasem, a także czasem swoich pracowników. Dobrym pomysłem będzie wytyczenie ścisłego rytmu dobowego pracy i określanie konkretnych celów do zrealizowania na dany dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *