kostka brukowa w ogrodzie

Kostka brukowa do ogrodu – jaką wybrać? jak zamontować?

Kostka brukowa w ostatnim czasie zrobiła się naprawdę popularna. Jest funkcjonalna, ładnie wygląda i większość osób chce ją mieć przynajmniej na fragmencie ogrodu. Jednak wybór kostki brukowej potrafi być trudny, ponieważ możliwości jest naprawdę wiele. Różnią się nie tylko rozmiarem, ale także kolorem czy kształtem. Jak montować kostkę oraz w jakich sytuacjach to rozwiązanie się dobrze sprawdzi?

Odpowiedni rozmiar kostki brukowej

Rozmiar kostki brukowej nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze bardzo ważna jest wielkość płytek. Od tego czynnika będzie zależało to, jak sprawnie pójdzie ich ułożenie. Większy rozmiar kostki zapewni trwalsze i stabilniejsze podłoże w altankach lub na często użytkowanych, dużych powierzchniach. Inaczej jest w przypadku ścieżek, na których warto ułożyć mniejsze płytki. Będą robiły dobre wrażenie, a dodatkowo unikniemy zbędnego docinania w trakcie pracy. 

Jeśli nawierzchnia będzie często i intensywnie eksploatowana należy zwrócić uwagę na grubość płytek. W przypadku ogrodu, po którym nie będą poruszać się pojazdy w zupełności powinny wystarczyć płytki o grubości 4-6 cm. 

Jaką kostkę brukową wybrać?

Wybór kostki brukowej to w głównej mierze kwestia gustu. Kostki różnią się nie tylko rozmiarem, ale również kolorem czy kształtem.

Kolor kostki brukowej to wbrew pozorom bardzo istotna kwestia. Najlepiej dopasować ją do ogrodu i obiektów które się na nim znajdują. Jeśli powierzchnia będzie często użytkowana dobrze pomyśleć o ciemniejszych odcieniach, na których nie będzie widać brudu i przebarwień.

Warto zdecydować się na proste i ponadczasowe wzory. Standardowe kształty nigdy nie wyjdą z mody i będą się dobrze prezentować przez długie lata.

Montaż kostki brukowej

Montaż kostki brukowej nie jest taki łatwy jak mogłoby się wydawać. Na początek należy dokładnie wyliczyć powierzchnię oraz wytyczyć granice kostki. Następnie warto wyrównać teren na określonej głębokości, zależnej od grubości kostki. Następnie układamy brzegi i dopiero później wypełniamy środek podłożem, podsypką oraz kostką brukową.

Układanie kostki nie należy do najprostszych rzeczy. W przypadku, kiedy mamy wątpliwości, czy damy radę, warto wziąć ekipę i specjalistów, którzy zadbają o prawidłowe wykonanie pracy.

Zastosowanie kostki brukowej 

Kostka brukowa to naprawdę świetna inwestycja do ogrodu. Z jej pomocą możemy ułożyć wygodne ścieżki, po których dużo łatwiej będzie prowadzić wózek czy taczkę. Dodatkowo powierzchnia wyłożona kostką będzie czystsza i schludniejsza. 

Kostka brukowa świetnie sprawdzi się jako stabilny fundament pod altankę lub wiatę. Można z niej również ułożyć miejsce na donice z kwiatami czy inne ozdoby w ogrodzie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *