Chatbot

Chatbot – co to jest i jak go zrobić?

Chatbot jest przydatnym narzędziem, jeśli chodzi o funkcjonowanie strony internetowej. Pozwala potencjalnemu klientowi uzyskać odpowiedź na pytanie niezależnie od dnia i godziny. Często zdarza się, że informacja udzielona przez Chatbota jest wyjątkowo obszerna i wystarczająca dla osoby zainteresowanej. Czy jest to rozwiązanie idealne? O tym będzie dzisiejszy artykuł.

Co to jest Chatbot?

Jest to program komputerowy, który umożliwia człowiekowi skontaktowanie się z robotem. Często w okienku chatu można zauważyć sugerowane pytania. Po wybraniu ich robot automatycznie wysyła nam odpowiedź. Jeśli nie znaleźliśmy kwestii, która nas interesuje, możemy sami napisać i wysłać wiadomość zadając nieszablonowe pytanie. Oczywiście nierzadko zdarza się, że robot zakomunikuje nam ”niestety nie możemy Ci pomóc”  ponieważ osoba wprowadzająca Chatbot na daną stronę nie przewidziała obranego przez nas tematu rozmowy.

Chatoboty- w jakiej branży się sprawdzają?

Z pewnością będą to miejsca, w których klienci mają morze wątpliwości, wahają się lub planują skorzystanie z usługi po raz pierwszy. Zdesperowany typ klienta będzie szukał metody pozwalającej na rozwikłanie mocno zaplątanego zmartwienia, którą będzie mógł wprowadzić jak najszybciej w życie. Właśnie dlatego właściciele firm funkcjonujących w branżach takich jak samochodowa, beauty, finansowa, ubezpieczeniowa są zobowiązani poważnie przemyśleć wprowadzenie takiego innowacyjnego rozwiązania.  Setki telefonów dziennie potrafią skutecznie wykończyć anielską cierpliwość, a dla klienta trzeba być szczególnie uprzejmym. Żeby ich w pełni zrozumieć, trzeba zastanowić się, jak często nieprzyjemny grymas twarzy był decydującym kryterium, jeśli chodzi o wybór firmy.  Udogodnienie, jakim jest Chatbot, nie tylko wygląda profesjonalnie, ale utwierdza również w przekonaniu, że klienci są traktowani z odpowiednim szacunkiem.

Jak zaprojektować osobowość Chatbota?

Z pewnością musi być uprzejmy. Jest to rzecz niezbędna, której nie wolno negocjować. Warto, aby wypowiedzi brzmiały jak najbardziej profesjonalnie. W tym celu można zaopatrzyć go w szeroki zasób słownictwa, używając np. synonimów. Słowa rzadko używane w codziennym życiu, brzmią oficjalnie. To coś, co chcemy osiągnąć. Szeroki zakres tematów konwersacji, które może podjąć robot, to ważne a wręcz kluczowe kryterium. Wprowadzenie właściwego algorytmu (umożliwiającego prawidłowy odczyt intencji klienta) zapobiegnie sytuacji, w której klient będzie się irytował formułkami, wymijającymi się z tematyką zapytania. Przegapienie tej kwestii jest karygodne, ponieważ nie ma nic bardziej frustrującego niż poczucie zmarnowanego czasu. Zdegustowany klient prędko zdecyduje się na przejście do konkurencji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *