ubiór na zimę

Czapka na zimę – rodzaje i parametry czapek

Zima daje się we znaki wszystkim, dlatego odpowiednie ubranie nie tylko zapewni poczucie ciepła, ale przede wszystkim komfortu. Niezwykle istotnym elementem są czapki, które powinny być dobrane w odpowiedni sposób. Jakie są rodzaje i parametry tych produktów? Z jakiego materiału najlepiej się sprawdzają?

Rodzaje czapek zimowych

Czapki zimowe mają za zadanie chronić przed zimnem. Wiele osób pilnuje, by były zgodne z obowiązującymi trendami modowymi, ale także by pasowały do konkretnej stylizacji. Ten element stroju można podzielić na kilka typów. 

Czapki klasyczne wykonane są bardzo często z dzianiny lub wełny. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża ciągliwość, dzięki temu dopasowanie ich do kształtu i rozmiaru głowy nie powinno stanowić większego problemu. 

Czapki z pomponem często wykonane z wełny o ciekawym splocie. Kiedyś pompon stanowił ozdobę, dzięki temu dzieci chętniej zakładały ten element stylizacji, obecnie można go spotkać nawet w produktach przeznaczonych dla pań. 

Czapki pilotki bardzo ciepłe czapki, które posiadają elementy chroniące uszy przed zimnem. Często od środka znajduje się dodatkowa warstwa materiału lub futerka. Czapki tego typu spotyka się zarówno u dzieci, ponieważ najczęściej posiadają możliwość zawiązania pod brodą, ale równie chętnie noszone są przez osoby dorosłe.

Czapki kaszkiety często spotykane są jako element wieczorowej stylizacji. Jednak w ostatnich latach, pojawiły się w formie ocieplanej, dzięki czemu wspaniale sprawdzają się zimową porą. Doskonale pasują do eleganckich płaszczy, na oficjalne wyjścia. 

Czapki kominiarki to propozycja dla prawdziwych zmarzluchów. Zakrywają nie tylko całą głowę, ale można spotkać modele, zakrywające większą część twarzy. Najpopularniejszym kolorem tych czapek jest czerń, jednak wraz ze zmieniającymi się trendami modowymi, można spotkać je w przeróżnych wersjach kolorystycznych. 

Parametry czapek zimowych

Parametry określają nie tylko wielkość czapki, ale również umożliwiają stwierdzenie, czy będzie ona w pełni praktyczna. Oczywiście, przed wybraniem właściwego rozmiaru dla siebie należy zmierzyć obwód głowy, dzięki temu z łatwością można będzie dokonać zakupu. Wiele czapek ma rozmiary uniwersalne, stąd też są podzielone z uwagi na płeć i ogólny rozmiar (dorosły, nastolatek, dziecko).

Jaką funkcję spełnia czapka w porze zimowej?

Czapka powinna chronić przed przemarznięciem, ale jednocześnie zapewniać wentylację skóry głowy. Dobrze dobrana czapka ochroni włosy przed połamaniem, jednak będzie nachodziła także na czoło, by ochronić zatoki. 

Materiał czapek zimowych

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest materiał. Należy dopilnować, by z jednej strony zapewniał uczucie ciepła, a z drugiej swobodną wentylację skóry głowy. W przeciwnym razie czapka będzie niewygodna, a jej noszenie stanie się prawdziwą katorgą. Często spotykane są czapki z dzianiny lub wełny. Warto zwrócić uwagę na to, czy można je prać w pralce, co ułatwi utrzymanie ich w czystości. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *