Interwał dla biegaczy

Trening interwałowy dla biegaczy- co warto o nim wiedzieć?

Trening interwałowy charakteryzuje się tym, że polega na zmiennej intensywności. Tego typu metody stosowane są nie tylko w tradycyjnym bieganiu, ale również w mniej oczywistych dyscyplinach sportowych, jak chociażby w kolarstwie czy też pływaniu. W jakim celu biegać interwały? Od czego warto zacząć bieganie interwałów? Gdzie warto wykonywać trening interwałowy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

W jakim celu biegać interwały?

Trening interwałowy to pokonywanie pewnych odcinków biegu o różnej intensywności- wysokiej i niskiej. Cieszy się dużą popularnością, bowiem jest łatwy do wykonania, jednocześnie w dużym stopniu jest w stanie zwiększyć wydolność naszego organizmu. Ma to oczywiście bezpośredni wpływ na wyniki końcowe. Interwały zalecane są do przygotowań przed każdymi zawodami biegowymi. Specjaliści twierdzą, że w sposób szczególny efekty zostaną zauważone w przypadku biegu na 5 lub 10 kilometrów. 

Od czego warto zacząć bieganie interwałów?

Skoro wiemy już, dlaczego interwały cieszą się tak dużą popularnością i w jakim celu się je biega, warto jeszcze przeanalizować kwestię tego, od czego powinniśmy rozpocząć wykonywanie takiej formy treningu. Przede wszystkim musimy być w sposób szczególny ostrożni, bowiem jest to trening o bardzo dużej intensywności. Dlatego też jeśli wcześniej uprawialiśmy sport jedynie amatorsko, biegaliśmy głównie truchtem, wówczas warto rozpocząć od przebieżek. Dopiero w późniejszym czasie godne uwagi jest wdrożenie zabaw biegowych. Po kilku tygodniach możemy wypróbować prawdziwy trening interwałowy o dużej intensywności. Jednak wówczas również powinniśmy stopniować poziom trudności. Rozpocznijmy od krótszych odcinków, a dopiero w późniejszym okresie rozpocznijmy tzw. kilometrówki. Najczęściej trening zawodowców wygląda w sposób następujący: pokonywanie 6-8 odcinków o długości kilometra, a pomiędzy nimi przerwa 300-400 metrów truchtu.

Gdzie warto wykonywać trening interwałowy?

Nie da się ukryć, że trening interwałowy jest wymagający. Dlatego tak ważne jest, aby był wykonywany w odpowiednich warunkach. Zdecydowanie najrozsądniejsze wydaje się być bieganie na specjalnie przygotowanej bieżni lekkoatletycznej. Niestety nie wszyscy mają dostęp do takich udogodnieniach. Optymalny będzie również płaski, dość prosty odcinek trasy. Ważne, aby nie był przerywanymi pasami- ciągłość drogi to klucz do sukcesu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *